Středočeský kraj, jak už sám název napovídá, se nachází uprostřed Čech. Velikostí, počtem obyvatel i obcí patří mezi největší kraje v České republice a jako jediný nemá své sídlo umístěno na vlastním území, ale v Praze, která je brána jako samostatný kraj.

„Kutná Hora - “ od Cheva – Vlastní dílo. via Wikimedia Commons.
Kutná Hora – “ od ChevaVlastní dílo. via Wikimedia Commons.

Příroda

Na území kraje se nachází mnoho významných historicky cenných památek a několik chráněných krajinných oblastí. Patří sem CHKO Křivoklátsko, CHKO Kokořínsko, Český Kras, Český ráj a Blaník. Dalšími zajímavými oblastmi jsou Brdy.

Brdy, neboli Brdská Vrchovina, je pohoří táhnoucí se v délce téměř 80 km ve směru mezi Prahou a Plzní. Velká část území je součástí vojenského újezdu Brdy. Armáda ho využívá především jako cvičiště se specializovanou dělostřeleckou a leteckou střelnicí.

Města

Kutná Hora se vyznačuje největší koncentrací památek a byla i zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO. V městě je k vidění například České muzeum stříbra a středověký důl, Chrám svaté Barbory, několikero kostelů, Klášter řádu sv. Voršily, kamenná kašna, Morový sloup a další. V Kutné Hoře se konají i různé festivaly, např. Královské stříbření Kutné Hory či recitační soutěž Ortenova Kutná Hora.

Mladá Boleslav leží zhruba 50 km severovýchodně od Prahy a nejvíce proslula sídlem automobilky Škoda Auto. Ta historicky navazuje na společnost Laurin & Klement, která byla založena roku 1895. V Mladé Boleslavi můžete navštívit také Městské divadlo působící již od roku 1909 a hrající na dvou scénách.

Turistická místa

Lidice jsou malou obcí asi 20 km severozápadně od Prahy, poblíž Kladna. Sama o sobě by nebyla moc známá, kdyby za 2.světové války nebyla v červnu roku 1942 vyhlazena německými nacisty. Po válce byla znovu obnovena ovšem ve vzdálenosti několika set metrů od původní zástavby. Na místě vyhlazených Lidic byl zřízen památník obětem masakru a v obci se nachází muzeum.