Kraj Vysočina leží na pomezí Čech a Moravy.

Hrady a zámky

Hrad Ledeč nad Sázavou se tyčí nad stejnojmenným městem uprostřed Českomoravské vrchoviny. Od roku 1938 zde sídlí Městské muzeum, kde je vystavena sbírka z regionu z počátku 20. století, ve které najdete výrobky a nástroje zdejších řemeslníků, archeologické nálezy, sbírka mincí a papírových platidel a sbírku zbraní. V sezóně je veřejnosti přístupná 32 metrů vysoká věž, ze které je vidět do dalekého okolí.
Zámek Budišov najdete asi 12 km od Třebíče a slouží jako depozitář přírodovědných oddělení Moravského zemského muzea. Veřejně přístupná část představuje kolekci vycpanin ptáků, savců, ryb i obojživelníků, ale i trofeje z loveckých výprav do Afriky, Asie a Kanady.

„Ledeč nad Sázavou zámek“ od  Petr Vilgus – Vlastní dílo. Wikimedia Commons.
Ledeč nad Sázavou zámek“ od
Petr VilgusVlastní dílo. Wikimedia Commons.

Města

Telč, město pocházející podle místní pověsti až z roku 1099, leží 25 km jihozápadně od Jihlavy. Historické jádro Telče patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na Moravě. Dominantou je i renesanční telčský zámek, ve kterém díky citlivému přístupu majitelů byly zachovány původní interiéry ve velmi dobrém stavu. K památkám města patří ještě židovské osídlení, synagoga a židovský hřbitov.
Pelhřimov leží asi 27 km západně od Jihlavy. Ve městě je k vidění mnoho pamětihodností, například Zámek pánů z Říčan, několik kostelů, kašna se sochou sv. Jakuba uprostřed náměstí. Navštívit můžete i Muzeum strašidel, které se v minulosti vyskytovaly na Vysočině nebo Muzeum rekordů a kuriozit s unikátními exponáty.

Pamětihodnosti

Za zmínku z kraje Vysočina ještě stojí Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou a od roku 1994 byl zařazen na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Každý rok sem pravidelně přichází tisíce poutníků, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého. Konají se tu i bohoslužby, svatojánská pouť a další zajímavé akce.