Jen málokterá lokalita v Česku má tak hustou síť historických památek jako Berounsko. Najdete zde Karlštejn, Křivoklát, Krakovec, Žebrák, nebo Točník. Posledně jmenovaný má opravdovou královskou minulost a také je to dobrý tip na výlet pro rodiny s dětmi, které se mohou těšit na medvědy z televizního večerníčku.

Jedná se o medvíďata Agátu a Martina, se kterými natáčel pan Chaloupek pořad „Méďové na cestách“. Po svém narození žila medvíďata na jeho hájovně a od listopadu 2013 našla svůj domov v nově rekonstruovaném medvědíně pod hradem Točníkem.

Jak se k hradu dostanete

Pojedete-li po dálnici D5, sjedete z ní na 34. kilometru a po dvou kilometrech za obcí Žebrák dojedete do obce Točník, nad níž se stejnojmenný hrad vypíná na kopci zvaném Zámecká hora. Oba hrady stojí na skále pouhých 500 m od sebe, Točník na jejím vyšším konci.

Historie

Točník patří mezi nejmladší, ale rozlohou mezi největší hrady v Čechách. Nejprve byl postaven ve 13. století hrad Žebrák. Po požáru v roce 1395 se král Václav IV. rozhodl vybudovat hrad Točník, který pak sloužil jako bezpečnější a reprezentativnější královské sídlo. Po Václavově smrti připadly oba hrady jeho bratru Zikmundovi, který se však v Čechách příliš nezdržoval. Točník přečkal husitskou revoluci, jako zástava v držení Seinsheimů a později Kolovratů. Ze zástavy oba hrady vykoupil král Jiří z Poděbrad. Poté se držitelé hradu různě střídali a do královského majetku se Točník vrátil až začátkem 16. století za vlády Ladislava Jagelonského. Roku 1556 byl královský hrad odprodán Lobkowitzům, za kterých zažil hrad poslední rozkvět. Lobkowitzové tu sídlili cca půl století a provedli renesanční úpravy. V dalším období hrad postupně pustl, nejvíce v době třicetileté války. Nadále byl udržován pouze bývalý královský palác, jehož reprezentativní sál byl v 18. století barokně upraven na poutní kapli sv. Bartoloměje. Poslední šlechtický majitel Josef Colloredo-Mansfeld vlastnil hrad do roku 1923.

Současnost

Při prohlídce hradu můžete obdivovat sgrafitovou výzdobu purkrabského paláce. K pozoruhodným detailům patří kamenná erbovní galerie tvořící titulaturu Václava IV. K zajímavostem patří unikátní systém vytápění, které dokázalo prohřát celý hrad. Šlo o využití průduchů ve zdech. Na některých místech bylo ohniště přímo na zemi a důmyslný tah kouř a teplo odváděl vnitřkem zdí. Na krbech jsou dodnes vidět loga tehdejších stavitelských mistrů.

Na Točníku se v hlavní turistické sezóně koná řada akcí, při nichž se představují divadelní a šermířské soubory, kouzelníci, kejklíři nebo známí kreslíři a karikaturisté. Na třech hradních nádvořích je k vidění spousta řemesel, která si můžete sami vyzkoušet.