Přívlastek pohádkový k Červené Lhotě právem patří. Jednak je to díky jeho umístění uprostřed vodní hladiny, ve které se jeho červená silueta zrcadlí, a jednak pohádkovou atmosférou, kterou si oblíbili filmoví tvůrci, kteří zde natočili spoustu pohádek. Podle jedné ankety byla Červená Lhota zařazena mezi tři nejpohádkovější hrady v ČR.

Kde se nachází

Tento hrad, nebo spíše vodní zámek, patří mezi českými hrady a zámky k nejnavštěvovanějším. Nachází se na hranici Jihočeského kraje, severně od Jindřichova Hradce. Turisty láká zejména svým romantickým vzhledem umocněným vodní hladinou rybníka, ve které se odráží jeho neobvykle červené zbarvení zámeckých zdí. Romantiku tomuto místu dodává i jeho odlehlost od civilizace uprostřed jihočeských lesů. Zámek leží mimo hlavní silniční tahy, vede sem jen úzká silnička a samotný zámek stojí uprostřed rybníka na skalnatém ostrově s jedinou přístupovou cestou po kamenném mostě. Na ten navazuje průčelní věž, po stranách ční zubaté hradby a kolem rybníka je samá svěží zeleň. Celý zámek lze obejít po cestě vedoucí kolem rybníka, která nabízí krásné pohledy ze všech stran a úhlů.

Historie

Původně nenesl zámek své dnešní jméno a měl i jinou barvu. Na jeho místě stála pravděpodobně od 13. století nejdříve tvrz, jejíž fasáda byla bílá. Později nesl zámek jméno Lhota, dále Nová či Kábova Lhota. Pojmenování Červená Lhota se objevuje až na konci 16. století, kdy zde byla také vybudována hráz umožňující vznik rybníka, jelikož do té doby tekl kolem tvrze pouze potok.

Sídlo vlastnilo v průběhu let několik rodů. Gotickou tvrz přestavěl do podoby dnešního renesančního zámku rytířský rod Kábů z Rybňan v polovině 16. století.

Co lze na zámku vidět

Kromě romantického vzhledu jsou zajímavé i interiéry se svými expozicemi, které jsou autentickým svědectvím o podobě šlechtického bydlení. Nejstarší z exponátů je antická váza stará asi 2500 let. Mnohé návštěvníky zaujme portrét „nejošklivější ženy světa“ Markéty Tyrolské zvané Pyskaté. Zvláštností je také vycpaná „poštovní“ medvědice pocházející ze Sibiře. O jejím původu se dozvíte během prohlídky zámku.

Často se zde také konají svatby. Rybník poskytuje možnost projížděk na lodičkách. Pod kamenným mostem je náhon na mlýn, který zámeckým pánům i okolním statkářům kdysi sloužil k mletí mouky.