Olomoucký kraj leží ve střední a severozápadní části Moravy.

Města

Olomouc je šesté nejlidnatější město České republiky a je obklopena úrodnou krajinou Hané. V městě najdete nejstarší univerzitu na Moravě a druhou nejstarší v Česku, ale také Vlastivědné muzeum, Muzeum moderního umění s přibližně 60 000 sbírkovými předměty a Muzeum historických automobilů. Olomouc se může pochlubit krásnou architekturou – kašnami, paláci, kostely a chrámy, vilami, ale i parky, botanickou a zoologickoku zahradou. K Olomouckému kraji bezpochyby patří Olomoucké tvarůčky, nebo také olomoucké syrečky či tvargle. Tvarůžky se vyrábí z odtučněného mléka a vyznačují se nízkým obsahem tuku. O roku 1876 jsou vyráběny ve městě Loštice, která se nachází necelých 30 km od Olomouce.

„Štemberg“ od  ToAr – Vlastní dílo. Wikimedia Commons.
Štemberg“ od
ToArVlastní dílo.
Wikimedia Commons.

Šumperk je město ležící 46 km severozápadně od Olomouce a bývá nazýván Živá brána Jeseníků. Ve městě se v průběhu roku koná mnoho kulturních akcí, například festivaly bluesové hudby, folklorních tanců nebo třeba v říjnu hudební festival pro mladé Džemfest. Asi 3 km východně od Šumperku začíná CHKO Jeseníky, která je svou výměrou největší v České republice.

Hrady a zámky

Hrad Šternberk leží nad stejnojmenným městem. Poznat lze podle dochované válcovité věže. Hrad nabízí prohlídkové okruhy, různé akce. Pro školy jsou připraveny speciální programy, ukázka tradičních řemesel, filmový pohádkový víkend, kdy se projekce promítají pod širým nebem.

Zámek Velké Losiny se nachází v obci se stejným názvem. Místo proslulo nechvalně známým procesy s čarodějkami odehrávající se v letech 1678-1696. Při návštěvě zámku si můžete odpočinout v zámeckém parku nebo se zúčastnit mnoha akcí konaných na zámku. Samozřejmostí jsou i prohlídkové okruhy.

Mezi další zajímavá místa patří hrad Helfštýn, Sovinec, Bouzov a zámky v Plumlově a Náměšti na Hané a Arboretum Bílá Hora.