Co se vám vybaví při vyslovení slova Pardubice? Většinu z nás napadne perník a dostihy. V Pardubickém kraji je toho k vidění mnohem více. Část z toho si představíme.

„Litomyšl “ od Agnete – Vlastní dílo  Wikimedia Commons.
Litomyšl “ od AgneteVlastní dílo
Wikimedia Commons.

Perník

Sladké pečivo hnědé barvy se v Pardubicích vyrábí od 16. století a spojení „pardubický perník“ je dokonce chráněné označení původu EU. Perník tu vyrábí hned několik firem a v nejrůznějších tvarech – zdobené perníčky, dárkové sady, ale i objednat můžete i jakýkoliv tvar, fantazii se meze nekladou.

Velká Pardubická

Druhou říjnovou neděli každý podzim se koná Velká Pardubická, jejímž nejúspěšnějším žokejem je Josef Váňa. Dráha dostihu měří 6900 metrů, koně přeskakují 31 překážek a běží přibližně 9 – 10 minut.

Hrady a zámky

V Pardubickém kraji je několik hradů a zámků, které přilákají každoročně stovky turistů. Za zmínku stojí hrady Kunětická Hora či hrad v Pardubicích a zámky v Chocni a Litomyšli.
Hrad Kunětická hora najdete na výrazném stejnojmenném vrchu nedaleko Pardubic. Pochází z počátku 15. století a je odtud nádherný výhled do širokého okolí, kdy za příznivých podmínek můžete dohlédnout i na vrcholky Krkonoš.

Města

Lázně Bohdaneč, jak už samotný název města napovídá, nachází se tu léčebné lázně, které jsou nejen vyhledávaným místem k léčbě například pohybového aparátu, ale slouží také k relaxaci a odpočinku. Vybírat můžete z produktových balíčků a nabízí i širokou nabídku služeb. Litomyšl je nádherné město s mnoha zajímavostmi. Roku 1824 se tu narodil významný český hudební skladatel Bedřich Smetana, na jehož počest se zde každoročně pořádá několik akcí. Nejznámější z nich je mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl.
V okrese Ústí nad Orlicí přibližně 1,5 km východně od města Králíky leží poutní místo Hora Matky Boží. Navštívit tu můžete klášter a poutní křížovou cestu vedoucí lipovou alejí. Přitom se můžete pokochat nádherným výhledem, nadýchat se čerstvého vzduchu a vychutnat opravdový klid.